Tarihçe

Tarihçe

TARİHÇE

1958

Türkiye'nin ilk özel yer hizmetleri şirketi olan Çelebi Hava Servisi Ankara Esenboğa Havaalanı'nda kuruldu. İlk hizmet, Iran Air ve Sabena Belgian Airlines'a verildi.


1969

Çelebi Hava Servisi A.Ş.'nin İstanbul şubesi açıldı. Aynı yıl Ankara Esenboğa Havaalanı'nda Swissair'e hizmet verilmeye başlandı.


1975

Çelebi Hava Sevisi A.Ş. Genel Müdürlüğü İstanbul'a taşındı. Austrian Airlines ve British Airways'e ramp ve trafik hizmetleri verilmeye başlandı.


1984

İstanbul'da Lufthansa Havayolları'na hizmet verilmeye başlanması şirket tarihinde önemli bir kilometre taşı olduğu gibi, diğer havayolu şirketleri için de referans niteliği taşıdı.


1986

Çelebi Hava Servisi A.Ş.'nin İzmir Çiğli Havaalanı istasyonu açıldı ve Lufthansa'ya verilen hizmet ile faaliyetlerine başladı.

 


1990

Antalya istasyonu açıldı ve ilk hizmet Lufthansa'ya verildi.

 


1991

Yer Hizmetleri Yönetmeliği'nin değişmesi ile birlikte, 1991'e kadar sadece tarifeli sefer yapan havayollaryna hizmet veren Çelebi, charter ve kargo uçuşları dahil olmak üzere tüm uçuş tiplerine hizmet sunmaya başladı. Dalaman istasyonu açıldı. Bu istasyonda ilk olarak Hapag Lloyd, Martinair ve Britannia charter havayollaryna hizmet verildi.

 


1993

Adana Şakirpaşa Havaalanı'nda hizmete başladı.


1997

Milas Bodrum istasyonu açıldı, Avrupa'dan Türkiye'ye sefer yapan yabancı charter havayolu şirketleri ile yerli charter havayolu şirketlerine hizmet verilmeye başlandı.


1998

Tekirdağ Çorlu Havalimanı'nda hizmete başlandı.

1999

İstanbul'da gerçekleştirilen AGIT zirvesinde, devlet başkanları düzeyinde VIP hizmeti verildi.


2000

İstanbul istasyonunda havacılık alanında tercih edilen AHS1000 kalite sistemi kuruldu. AVIANCE grubu kurucu üyesi olarak Çelebi Hava Servisi bir ilke daha imza atarak bağımsız handling kuruluşlarının oluşturduğu yapılanmada yerini aldı.


2002

İspanyol FCC Aqua y Entorno Urbano, S.A. ile 1 Temmuz 2002 tarihinde stratejik işbirliği ve ortak gelişim anlaşması imzalandı. Bursa Yenişehir Havaalanı'nda hizmete başlandı.


2003

TUV-Rheinland firması tarafından yapılan denetleme sonucu ISO 9001:2000 Belgesi alındı. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Çelebi Kargo Antrepo hizmete girdi. Diyarbakır, Erzurum, Kayseri, Samsun ve Trabzon havaalanlarında hizmet verilmeye başlandı. Devlet Hava Meydanları işletmesi'nin Antalya Havalimanı 2. Dış Hatlar Terminal Binasının "yap-işlet-devret" modeli ile yaptırılması ihalesi kazanıldı.2004

Gaziantep, Kars, Malatya ve Van istasyonları açılarak hizmet noktası sayısı 18'e çıkarıldı. 20 milyon ABD doları tutarında ekipman yatırımı yapıldı. Şirketin çıkarılmış sermayesi 13,5 trilyon TL'ye (13,5 milyon YTL) yükseltildi. Antalya 2. Dış Hatlar Terminalinin inşaatına başlandı. Altı istasyonda birden IATA AHM 804 ölçümleme sistemine akredite olundu.


2005

2004 yılında açılan Gaziantep, Kars, Malatya ve Van istasyonlarına 2005 yılında Sivas da eklenerek hizmet noktası sayısı 19'a çıkarıldı. Antalya 2. Dış Hatlar Terminali'nin inşaatı tamamlanarak 7 Nisan 2005'te hizmete açıldı Dört ilde daha ihale kazanılarak Türk Hava Yolları'na toplam 11 ilde hizmet verilmeye başlandı.


2006

Macaristan'da açılan havaalanı yer hizmetleri ihalesinin kazanılmasıyla Budapeşte Ferihegy Uluslararası Havalimanı'nda yer hizmetleri verilmeye başlandı.

Genişleyen hizmet aşına Mardin, Isparta ve Tokat istasyonlarının da katılımıyla istasyon sayısı 21'ye ulaştı.

Çelebi Hava Servisi A.Ş.'nin büyük ortağı Çelebi Holding A.Ş. oluşturulan müşterek girişim vasıtasıyla Antalya Limanı'nın 22 yıl süreyle işletimi ihalesini kazandı.

Şirket'in %6'lık hissesi yabancı yatırımcılara satıldı.2007

THY ile Kars istasyonunda full handling hizmeti verilmesi için anlaşmaya varıldı.

Çevre Yönetim Sistemi kuruldu ve ISO 14001:2004 sertifikası ile belgelendirildi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi kuruldu ve OHSAS 18001:2007 sertifikası ile belgelendirildi.

Türkiye Kalite Derneği tarafından takdim edilen, EFQM – Avrupa Kalite Vakfı Mükemmellikte Kararlılık ödülü kazanıldı.2008

Çelebi Hava Servisi'nin çoğunluk hissesini elinde bulundurduğu ÇHS/Nas India konsorsiyumu, Hindistan’ın en büyük havalimanı olan Mumbai (Bombay) Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı'nda 10 yıl süre ile yer hizmetleri verme hakkı için açılan ihaleyi kazandı.


Denizli, Kahramanmaraş, Erzincan ve Hatay istasyonları açıldı.2009

Çelebi Hava Servisi A.Ş., Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’deki Delhi Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı işletmecisi Delhi Airport Private Ltd. (DIAL) tarafından açılan; “mevcut kargo terminalinin (Brownfield), geliştirilmesi, modernizasyonu, finansmanı ve 25 yıl süreyle işletilmesi”ni kapsayan ihaleyi kazandı.

1 Kasım 2009 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki (SAW) hizmet vermeye başlayan Çelebi Hava Servisi'nin Türkiye'deki toplam istasyon sayısı 25'e çıktı.

Yatırımlarını hız kesmeden sürdüren ÇHS Hindistan’daki 3. adımını da attı. Delhi Uluslararası Havalimanı  işletmecisi Delhi International Airport Private Ltd (DIAL) şirketi tarafından, 10 yıl süre ile havaalanı yer hizmetlerinin yürütülmesi için açılan lisans ihalesi 18.11.2009 tarihinde ÇHS lehine sonuçlandı.
2010

3 Eylül 2010 tarihinde Balıkesir Körfez Havaalanı’nda (EDO)  hizmet sunulması için ön izin alınmıştır.


2011

16 Şubat 2011 tarihinde, Balıkesir Körfez Havaalanı’nda A Grubu Çalışma Ruhsatı alınmıştır.


09 Haziran 2011 tarihinde, Çanakkale Havaalanı’nda hizmet sunulması için ön izin alınmıştır. 20 Temmuz 2011 tarihinde, Çanakkale Havaalanı’nda A Grubu Çalışma Ruhsatı alınmıştır.


Çelebi, Avrupa ve dünyanın en önemli hava yolcu ve kargo trafik üslerinden biri olan Uluslararası Frankfurt Havalimanı'nda bulunan Güney Kargo Köyü'nde (Frankfurt Cargo City Süd) açtığı yeni antrepoda faaliyetlerine başladı.


Çelebi Hava Servisi Avrupa'da hava trafiği bakımından en önemli hub noktalarından olan Viyana Havalimanı'nda Fraport'a ait yer hizmetleri operasyonunu satın alarak bünyesine kattı.


2012

1 Mayıs 2012 tarihinden itibaren Kocaeli Havalimanı'nda geçici ruhsat ile hizmet verilmeye başlanmıştır.